13-III-2010.

Дуг дан. Одвезао рано јутром, око 7, Лену у Норфолк, на научни вашар на ОДУ („Универзитет Стари доминион“ - јесмо република ал' ово је Вирџинија, баш волимо те колонијалне називе). Прошишао сам мало низ Монтичело, јер смо тражили Принцезу Ану (непресушна љубав за колонијалне власнике), улицу, након места где смо се окренули полукружно кад смо куповали карте за Гогољев Куплерај. Па, и нашли смо је, тај безвезни ћошак са бившом бензинском пумпом и јесте та улица. Али нам је требао булевар Принцезе Ане, на другом крају града, који пак нема никакве везе са истоименим булеваром у ВБу... где има и истоимена средња школа на неком другом булевару. Да ти се заврти у глави.

Норфолк се упиње да, бар у „историчном Генту“ (а колико их то имају?) изгледа као не знам каква старудија од вароши, а и људи се труде да то пицну, диже вредност некретнинама. Јесте да су то све дашчаре и да је споља пластика и да су сви ти бели стубови што држе стреје на терасама имитација Џеферсоновог универзитета и Монтичела (имања, не улице), што је имитација стубова какве је он видео у Француској, а који су имитација грчких стубова... Ал' ето, труде се људи.

Иначе, домороци не кажу Норфолк него Нофок.

Онда смо отишли нас двоје у пазар. Још имају оно блентаво „ако неко купује алкохол, и они изгледају као да би могли имати мање од "40", они ће морати да се легитимишу...“. Па сам питао касирке, на оном пулту одакле надзиру те машине где сам скенираш своју робу, да ли имају такву таблу вишка. Свака каса их има. „Само ме занима шта им значи наводник-четрдесет-наводник (нисам рекао наводник него извео онај амерички гест са смешним зечијим ушима), у чему је разлика између "40" и обичног 40... Хоћу да знам.“ Смејале су се, ал' нисам добио ништа. (види 05-IV-2010., тамо је фотка тога)

Пробали смо колумбијски сир из ФрешВорлда (корејско-латински дућан, већ годину на месту јужног Крогера), бољи него мексички кесо фреско. Појели скоро четвртину.

Отишао поподне да је покупим, сад већ без лутања, шврљао около по ливади ака пољу ака кампусу, фоткао... Ово сам морао да снимим иако је никакво, јер је најбоља илустрација, док смо још ту, америчке ноћне море, тужакања. Ово је универзитет, ту су млади здрави људи. Ове степенице су напољу и немају баш неки нагиб. И свеједно, на сваких шест стопа по један гелендер, за случај да неко блебне и разбије тинтару да његов адвокат не може да тужи универзитет што је направио опасно степениште, где човек нема за шта да се ухвати.

Вероватно је ту и осигурање захтевало гелендере, јер ако су сви студенти (и могуће и постарије особље) осигурани од повреде док су у кругу универзитета, то осигурање кошта доста више ако се не спроведу мере, као што је ово, па врата која се отварају упоље (за бежанију ако се запали) и још којешта. У ствари, у отприлике половини случајева, за које сам хтео да кажем „ал су глупави/шашави ти Амери“, би се испоставило да није то од луде главе него је такав услов поставила банка или осигурање.

Лена је добила награду и 50$ и иксел мајицу са периодним системом („светли у мраку!“)... поприлично су промашили величину. Овај се завршио око 16:00. Седео сам у предворју, да не бих прегласно хркао на свечаности. Тројица су, у близини, говорила руски и скоро да им се придружим, ал сам их у ствари слабо чуо - улети ми понека реч, али ем клима галами, ем одјекује, ем тешко одвајам гласове од шума последњих десетак година.

Добила је злато (бајаги, медаља се само зове златна, али чек на $50 је прави) за хемију, и кроз две недеље би требало да буде сама себи штандуља на следећем нивоу, али изгледа да не мора, пошто тамо неке награде даје војска, а они траже искључиво држављане... те ће се ваљда извући од тога. Баш јој се не иде. Проклетиња у свакој школи је што се сви професори, за сва та такмичења и остало окаче о истих 20 ђака и гледају да њима попуне борбене редове. Башка што њој сва та признања сад не значе много - на факултет је примљена (осим на МИТ, где су вероватно негде између редова прокљувили да папири нису у реду па су се елегантно захвалили на сарадњи).


Спомиње се: 05-IV-2010., Јелена Средљевић (Лена), на енглеском