09-XI-1995.

На посао, преко Хоргоша.

Спремам КлиниСис за X ревизију ИЦДа (ака БНО списка, како га скраћују на мађарском, не знам како је код нас, вероватно се не преводи), тј шифарника болести. Док је девета била некако библиотечки разврстана, па је прва цифра значила општу област, па онда свака следећа прилазила ближе, десета је удри ме до зоре. Ником од лекара се не свиђа, нико се не слаже на чему су то били ти што су је састављали, јел на креку јел на буникама. Поврх свега, од оне шеме са catal6.prg, по којој свако себи нађе болести које често дијагностикује па их убаци у свој приватни списак, сад неће мого остати (мада ће да ради и даље, само...), јер су сви, ама сви називи у том списку написани са... одређеним чланом на почетку. Дакле већина почиње на а, неки део почиње на аз... трећег нема. Доста се њих клепило по челу, ал' ту помоћи нема, то ти је ваша медицинска светска организација дала, њојзи хвала.

Почео сам полако да спремам прелазак. За почетак, поред табеле diag.dbf, где је девета верзија, сад имам и dyag.dbf са десетом (тј не зову они то верзијама него ревизијама, па је ово онда једанаеста, јер прва верзија не може бити ревизија нечег што пре ње није постојало). Текст са списком је на неком левом квазимађарском кодном распореду, па сам прво морао да једнократно све то коригујем... е сад зашто пише да је то било у 2:49, бемлига.

Сад гледам на википедији... десета верзија, објављена 1994., је у САД уведена 2015. (што се слаже са оним што знам), а једанаеста је званично кренула од 2022, а кад ће у праксу, ко зна. За који су красни Мађари морали да испредњаче 20 година испред Амера, није ми јасно.

Такође, најновији arhiv2.prg, скроз удешен за бекаповање табела - прави зип назван по дану у недељи (дакле 7 имена), пита на који флопи или диск да зипује, има у фајлу arh0.cmd списак фајлова за паковање, чита зиперов лог да види је ли било грешака и фали ли шта.

У КлиниСису, рутина ZAKAZ.PRG је исто обогаћена - ординација се бира из плана, где се види колико је која већ наређала заказаног; приказује се и број локала, да могу телефоном да провере. Ако циљна ординација има фиксне интервале (како која - на 10, 15, 20 минута), онда нуди само та времена, и то кад је слободно. Чак је имала и преглед (опет из catal6.prg) чекаонице за изабрани дан и ординацију. Ма бомбоница. За упут у лабораторију је постојала засебна рутина, слична овој, и са подоста заједничког кода, али се ту бирала и анализа која се тражи и још пар ствари. Сличне рутине сам правио и за ултразвук, скенер и ваљда ренген.


Спомиње се: catal6.prg, КлиниСис, на енглеском