Ovo je jedan od članaka koje sam napisao o životu u SADu. Do 28-III-2024 ih se nakupilo 531. Cela zbirka je ovde.

prehrambene činjenice

27-II-2013 - 25-III-2024

Amerikanci su opsednuti dijetama, jerbo su mnogi debeli, pa zato na ambalaži od svake namirnice (a nema ih bez ambalaže) stoje tzv. "prehrambene činjenice", odnosno šta tačno sadrži jedna porcija (*). Porcija je izražena koristeći lokalne mere - kašike, kašičice, šolje - a sadržaj u kalorijama (posebno kalorije iz masnoće), gramima, miligramima i procentima od dnevnih potreba, baždareno prema ishrani od 2000 kalorija dnevno. Navode sadržaj masti, natrijuma (koji se u engleskom uporno zove sodijum jer je prvi put nađen u sodi, kao što se kalijum zove potasijum jer je nađen u potaši), ugljenih hidrata i belančevina.

Događa se da i te "činjenice" baš nemaju previše smisla - vidi sliku, pa se počeši po glavi... Jer je industrija izlobirala da se može zaokruživati naniže, pa ako nečeg ima 0,9%, to se piše kao nula. Ili se smanji porcija taman toliko da jedna porcija daje manje od 1% dnevnih potreba nečega, dakle nula.

(*) Nikad, ali baš nikad ne napišu koliko čega ima. Sastav? Samo nabroje...

I, druga slika, iz 2009, kiseli krastavci (aka dill, dakle mirođija): soli taman za 9% dnevnih potreba... ali to je po posluženju (serving... ajde, po dozi) koja je, pazi sad, četvrt krastavca. Ostalog što je, kao, nezdravo, sadrži 0% - opet zato što četvrt krastavca sadrži manje od 1% dnevnih potreba.